Ro Ru En Suport: 022 74 93 18     069-114-700  info@edituraprut.md Descarca Catalogul Descarca Oferta
empty
Toate Știrile editurii Concursuri Autori, ilustratori
19 Apr 2016
Premiile Salonului Internațional de Carte pentru Copii și Tineret 2016, ediția a XX-a Lansări de carte, întâlniri cu scriitorii, titluri de excepție, texte de valoare, ilustrații deosebite, multă culoare și mii de copii cu o dorință vădită de a citi – de toate acestea ne-am bucurat în cele patru zile ale Salonului Internațional de Carte pentru Copii și Tineret 2016, ediția a XX-a.

Tradițional, cele mai bune apariții editoriale din ultimul an au fost apreciate de juriu. Astfel, cinci dintre premiile Salonului au ajuns la Editura PRUT.

1.    Premiul SIMPATIA COPIILOR (acordat în baza deciziei Juriului copiilor) i-a revenit Claudiei Partole pentru cartea „Prietenul meu eleniS... sau cum m-am făcut scriitoare”.
http://edituraprut.md/shop/item/view/9071

2.    Premiul CEA MAI REUȘITĂ PREZENTARE GRAFICĂ A CĂRȚII a mers la Olga Cazacu pentru ilustrarea cărții „Un secret pe cotcodacnet” de Arcadie Suceveanu.
http://edituraprut.md/shop/item/view/9069

3.    Pentru aceeași carte („Un secret pe cotcodacnet”) Arcadie Suceveanu a obținut premiul Ministerului Educației al Republicii Moldova.
http://edituraprut.md/shop/item/view/9069

4.    Ministerul Culturii al Republicii Moldova i-a înmânat premiul scriitoarei Miroslava Metleaeva pentru cartea „Când părinții nu-s acasă”.
http://edituraprut.md/shop/item/view/9020

5.    Iar Secția Națională IBBY i-a oferit premiul scriitorului Nicolae Rusu pentru cartea „Meri sălbatici”.
 http://edituraprut.md/shop/item/view/9019



Iată care sunt toate premiile acordate în cadrul Salonului din acest an:

Premiul ION CREANGĂ (pentru întreaga activitate în domeniul cărţii pentru copii, acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău) - Nicolae Dabija
Premiul IGOR VIERU (pentru întreaga activitate în domeniul ilustraţiei de carte pentru copii, acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău) - Constantin Balan
Premiul pentru poezie „GRIGORE VIERU” (acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău) - Ion Anton
Premiul CARTEA ANULUI (acordat de Ministerul Culturii al Republicii Moldova) - Stela Popa pentru cartea „Îngerii mării” (editura „Cartier”, Chişinău)
Premiul SIMPATIA COPIILOR (se acordă în baza deciziei Juriului copiilor) - Claudia Partole pentru cartea „Prietenul meu Elenis… sau cum m-am făcut scriitoare” (editura „Prut”, Chişinău)
Premiul CARTEA COGNITIVĂ - Lidia Codreanca pentru cartea „Lumea antică” (editura „Arc”, Chişinău)
Premiul CARTEA DE REFERINŢĂ - Editurii „Ştiinţa” (Chişinău) pentru cartea „Cartea Roşie a Republicii Moldova” 
Premiul CEA MAI REUŞITĂ COLECŢIE DE CARTE PENTRU COPII - Editurii „Litera” (Chişinău) pentru colecţia „Scriitori români ilustraţi”
Premiul CEA MAI REUŞITĂ PREZENTARE GRAFICĂ A CĂRŢII - Olga Cazacu pentru prezentarea grafică a cărţii „Un secret pe cotcodacnet” de Arcadie Suceveanu (editura „Prut”, Chişinău)
Premiul CEA MAI REUŞITĂ ILUSTRAŢIE DE CARTE ÎN ORIGINAL - Simion Zamşa pentru ilustraţiile la mai multe volume din colecţia „Scriitori români ilustraţi” (editura „Litera”, Chişinău)
Premiul CEA MAI REUŞITĂ TRADUCERE - Valentina Buzilă pentru traducerea cărţii „Abel Sánchez” de Miguel de Unamuno (editura „Arc”, Chişinău)
Premiul CEL MAI FRUMOS AMENAJAT STAND - Ambasada Ungariei în Republica Moldova
Premiul PENTRU MASS-MEDIA - Eleonora Culac (Programul „Actualităţi”, Radio Moldova)
 
 PREMII SPECIALE ACORDATE DE:
 Ministerul Culturii al Republicii Moldova
1. Ion Muscalu pentru cartea „Umbra lui Bogdan Vodă” (editura „Danaster”, Iaşi)
2. Miroslava Metleaeva pentru cartea „Când părinţii nu-s acasă” (editura „Prut”, Chişinău)
 
Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova
 1. Aurelian Silvestru pentru cartea „Copiii cerului” (editura „Doxologia”, Iaşi)
2. Arcadie Suceveanu pentru cartea „Un secret pe cotcodacnet” (editura „Prut”, Chişinău)
Ministerul Tineretului şi Sportului al Republicii Moldova
Andreea Russo pentru cartea „Amintiri din viitor” (editura „Bestseller”, Chişinău)
Comisia Naţională a Republicii Moldova pentru UNESCO. Premiul „Carte pentru promovarea spiritului de toleranţă”
Cristina Movileanu pentru albumul „Vasile Movileanu. Pictură. Grafică. Ilustraţie” (Combinatul Poligrafic, Chişinău)
Primăria Chişinău
 1. Spiridon Vangheli pentru cartea „Spionul lui Eminescu” (editura „Guguţă”, Chişinău)
2. Nicolae Busuioc pentru cartea „Amintiri din bibliopolis” (editura „Junimea”, Iaşi)
Biblioteca Naţională pentru Copii „Ion Creangă”
 1. Constantin Parascan pentru cartea „Nume de persoane în localităţile de pe Valea Tăzlăului Sărat – Bacău, din cele mai vechi timpuri până azi” (editura „Panfilius”, Iaşi)
2. Ana-Maria Caia pentru cartea „Opt povestiri” (editura „Tandem Media”, Bucureşti)
3. Petre Crăciun pentru cartea „Fetiţa din Floare” (editura „Zorio”, Bucureşti)
4. Catinca Agache pentru cartea „Însemne ale nemuririi eminesciene” (editura „Princeps Multimedia”, Iaşi)
5. Valentin Talpalaru pentru CD-ul „Personalităţi în direct la „Convorbiri literare” (editura Radio Iaşi)
 
Asociaţia Uniunilor de Creaţie din Moldova
1. Daniel Corbu pentru cartea „Ferestrele oarbe” (editura „Princeps Multimedia”, Iaşi)
2. Ion Ciurea-Weidner pentru cartea „Ion Ciurea-Weidner – profesor universitar, jurnalist şi poet la 75 de ani” (editura „Eurocarpatia”, Sfântu Gheorghe)
3. Mihai Papuc pentru îngrijirea colecţiei „Moştenire” (editura „Ştiinţa”, Chişinău)
 
Uniunea Scriitorilor din Moldova
Iulian Filip pentru cartea „Aripi şi rădăcini” (editura „Princeps Multimedia”, Iaşi)
 
 Uniunea Artiştilor Plastici din Moldova
 Alexandru Plăcintă pentru ilustraţiile la cartea „Şoricelul şi umbrela” de Maria Tomiţă-Corini (tipografia „Elan Poligraf”, Chişinău)
 
 Secţia Naţională IBBY
1. Ambasadei Italiei pentru volumul „Raffaello il pittore della dolcezza” de Nicola Cinquetti şi Bimba Landmann (editura „Arka”)
2. Nicolae Rusu pentru cartea „Meri sălbatici” (editura „Prut”, Chişinău)
3. Editura „Doxologia” (Iaşi) pentru editarea autorilor de carte pentru copii din Basarabia
4. Mihail Potorak pentru cartea „Идет ветер к югу: Истории из разной жизни” (tipografia „Metrompaş”, Chişinău)
5. Titus Ştirbu pentru cartea „Alfabetul cu zâmbete” (editura „Biblion”)
6. Muşata Matei pentru volumul „Hazardul unui nou mileniu”
7. Iurie Miron pentru cartea „Regi şi comandanţi de oşti din antichitate” (editura „Lyceum”, Chişinău)
 
Biblioteca Municipală “B. P. Haşdeu”. Premiul “Cea mai bună carte pentru copiii cu deficienţe de vedere”
Cristina Bujor pentru cartea „Întâmplări cu tâlc. Despre prietenie” (editura „Epigraf”, Chişinău)
 
Asociaţia Bibliotecarilor din Republica Moldova. Premiul „Cea mai originală publicaţie în domeniul bibliologiei”
1. Biblioteca Judeţeană „V. A. Urechia” Galaţi pentru volumul „Oameni în memoria Galaţiului”
2. Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi pentru volumul „Sărbătoriţii din cetate”
 
 Revista „Florile dalbe”. Premiul pentru cea mai bună carte a unui autor elev
Crina Snegur pentru cartea „Captivă a zborului”
Fundaţia Culturală „Eco Art” din Iaşi. Premiul „Danaster” pentru proză pentru copii şi tineret
Nicolae Spătaru pentru cartea „Îngerul purta fustă mini” (editura „Junimea”, Iaşi)
 
 
 
 
 
 
 


© Copyright Editura Prut 2015  |  Termeni  și condiții Developed by: WebConsulting.md